Hakkında

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans Programı, genel eğitim programlarının, bir diğer deyişle geleneksel okul eğitiminin dışında veya okulunda aldığı eğitime  ek olarak özel eğitim desteğine ihtiyaç duyan  öğrenci gruplarına eğitim desteği sağlayabilecek öğretmenler yetiştirmeyi amaçlar.

 

Bu program, içerik olarak Yükseköğretim Kurulunca belirlenen Zihin Yetersizliği (ZY), Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB, Öğrenme Güçlüğü (ÖG),  Özel Yetenek (ÖY), İşitme Yetersizliği (İY), Görme Yetersizliği (GY) alanlarında veya bu alanların kesişiminde yer alan öğrencilerin  (a) tanılanmasına, (b) akademik, sosyal ve duygusal alanlarda geliştirilmesine ve (c) etkililiğine yönelik kanı elde edilen müdahale yöntemlerine yönelik bilgi ve becerilerin edinilmesini sağlar.

 

2005 senesine kadar ayrı ayrı lisans verilmekte olan program, 2005 senesinden sonra Özel Eğitim Öğretmenliği adı altında birleştirilmiş tek bir program gibi gözükse de, programa kayıt olan öğrencilerimiz lisans programının dördüncü/son senesinde Üniversitenin olanaklarını göz önünde bulundurarak seçtiği alt disipline özgü seçmeli dersler alarak uzmanlaşabilecektir.

 

Vizyon

 

Araştırmacı yönüyle, Özel Eğitim alanında ulusal ve uluslararası SSCI indeks dergilerinde orijinal makaleler yayınlayarak dünyanın sayılır bölümlerinden biri olmaktır.

 

Eğitim yönüyle de, vizyonumuz sabırlı, dahil edici (İnclusive), cesaret veren, alanına meraklı, açık görüşlü, sorumluluk sahibi, sözünde güvenilir, engeli ortadan kaldırmayı amaçlayan teknolojileri takip eden mezunlar vermektir.

 

Misyon

 

Ulusal ve uluslar arası düzeyde engelliliğe yönelik farklı bakış açıları ortaya koymayı amaçlayan nitelikli ve çok sayıda çalışmalar yürütmeyi ve özel eğitimin kendi alanına özgü terminolojisini, problemlerini, felsefi/sosyolojik/ekonomik temellerini ve ülkemizdeki ve dünyadaki uygulamaları bilen, bu bilgileri sosyal ve etik duyarlılığıyla yoğuran,  uygulayan ve yapıcı eleştirel bir ruhla takım olarak çalışabilen bireyler yetiştirmeyi amaç edinir.

 

Kazanılan Dereceler

 

Özel Eğitim Öğretmeni

 

İş Olanakları

 

Mezunlarımız, ülkemizin yoğun talebini karşılamak üzere devlet veya özel sektörde Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışabilir, özel eğitime muhtaç olan öğrencilere özel ders verebilirler.