IDU

MİSYON
Eğitimin ulusal ve evrensel değerlerine bağlı kalarak öğrencilerini 21. Yüzyılın beklentilerine uygun bir biçimde toplumsal yaşam ve iş yaşamına hazırlamak; etik ve ahlaki değerlerle donatılmış, girişimci, çevreye duyarlı, araştırma ve sorgulama yeterlikleri gelişmiş bilimsel, sosyal ve kültürel farkındalığı ile mesleki sorumluluğu yüksek öğretmen adaylarını topluma kazandırmaktır.

VİZYON
İnsanlığa yararlı bireyleri yetiştirebilmek için çağdaş yönelimler doğrultusunda, uluslararası standartlarla uyumlu eğitim veren ve bu ilkeler doğrultusunda bilimsel çalışmalar yapan bir eğitim fakültesi olmaktır.

TARİHÇE VE GENEL BİLGİ

İzmir Demokrasi Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2018 yılında kurulmuştur. Fakültemiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans programlarının her birine 60 öğrenci alarak fiilen eğitim-öğretime başlamıştır. Fakültemiz ilk mezunlarını 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı sonunda verecektir.

Şubat 2020 itibari ile Fakültemizde 4 bölümde açılmış olan 9 anabilim dalı mevcuttur ve 20 akademik personel ile Lisans Programlarımızda mevcut olan 512 öğrenciye hizmet verilmektedir.

Fakültemiz bünyesinde 2018 yılında faaliyete başlayan Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitim Programı bünyesinde şimdiye kadar 346 mezun verilmiştir. Ocak 2020 tarihi itibari ile formasyon programına devam eden 415 kayıtlı öğrenci vardır.

Fakültemiz Lisans Programları

Bölüm Adı

Lisans Program Adı *

Eğitim Bilimleri Bölümü

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Temel Eğitim Bölümü

Okul Öncesi Öğretmenliği

Özel Eğitim Bölümü

Özel Eğitim Öğretmenliği

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

İngilizce Öğretmenliği

*Aktif olarak öğrenci alan anabilim dalları belirtilmiştir.

 

Fakültemiz Yüksek Lisans Programları

Bölüm Adı

Yüksek Lisans Program Adı

Eğitim Bilimleri Bölümü

Eğitim Programları ve Öğretim (Tezli)
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Tezli & Tezsiz)

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

İngilizce Öğretmenliği (Tezli)

 

Fakültemiz Doktora Programları

Bölüm Adı

Doktora Program Adı

Eğitim Bilimleri Bölümü

Eğitim Programları ve Öğretim *

*Doktora programı açıktır, 2020-2021 Güz döneminde öğrenci alınacaktır.BÖLÜMLER